Nabídkové sazby stagnují. Titulní index GOFI 70, který 13 let mapuje napříč trhem nabídkové sazby hypoték s LTV do 70 %, v říjnu meziměsíčně vzrostl o pouhé 2 setiny procentního bodu na 6,27 %. V meziročním srovnání však nabídkové sazby vzrostly o 3,17procentního bodu. Loni v říjnu banky nabízely tento typ hypoték v průměru se sazbou 3,10 %.

Zajímavostí uplynulého měsíce je stagnace nabídkových sazeb hypoték v rozmezí 80–90 % LTV. Tento segment zůstává stranou pozornosti klientů i bank, takže index GOFI 90 aktuálně dosahuje 6,66 %.

Realizační sazby se zvolna dotahují na nabídkové sazby

Kromě nabídkových sazeb sledujeme také sazby reálně sjednávaných hypoték. V tomto monitoringu vycházíme z produkčních dat společností Golem Finance. Index GOFIREAL v uplynulém měsíci meziměsíčně stoupl o 7 setin procentního bodu na 6,06 % a svým pozvolným růstem se přibližuje nabídkovým sazbám. Tento posun je dán z principu dobou od nabídky po proces předání bance ke schválení.

ČNB sazby neměnila. Co na to hypotéky?

Bankovní rada ČNB dnes rozhodovala o základních úrokových sazbách a podle většinového očekávání analytiků ponechala sazby beze změny. V praxi však pro hypoteční banky a nacenění hypotečních úvěrů je důležitější faktická cena peněz, z kterých financují své úvěrové aktivity. A ta na trhu v posledních týdnech roste, což samozřejmě vytváří tlak na růst hypotečních sazeb. Z druhé strany však na rozhodování bank působí slabá poptávka po hypotékách, takže cenových změn v říjnu výrazně ubylo. Sazby měnila pouze Oberbank, UniCredit Bank, Moneta a poslední říjnový den skupina ČSOB, která však sazby zvýšila rovnou o 0,35 až 0,4procentního bodu.

„Dnešní rozhodnutí ČNB je očekávatelnou zprávou a na vývoj sazeb hypoték prakticky nebude mít zásadně pozitivní, ani negativní dopad. Klíčové jsou nyní ceny zdrojů, jejichž výše je odrazem inflačních očekávání v ekonomice, ale také vývoje sazeb klíčových centrálních bank (ECB, FED, BOA). A bohužel s tím, jak cena v předchozích týdnech narostla a nyní neklesá, roste nyní i pravděpodobnost zvyšování hypotečních sazeb,“ říká Libor Vojta Ostatek, ředitel společnosti Golem Finance, která se specializuje na poradenství v oblasti financování bydlení.

Zdroj: Golem Finance, Patria.cz, ČNB, banky