Vysoká inflace, kterou ČNB na úvod roku předpokládá k 10 procentům, letos přinutí řadu lidí investovat. Jinou možnost, jak ochránit své úspory před ztrátou hodnoty, nemají. Mnozí do investičních vod vplují poprvé, co dělat, aby nepocítili mořskou nemoc?

Řekněme si na rovinu, že kdyby ještě nedávno někdo viděl spořicí účet se zhodnocením přes tři procenta, jak dnes nabízejí některé banky, byla by to pro řadu lidí jasná volba, jak zhodnotit bezpečně peníze. Dnešní inflaci ale ani tyto úroky, které byly před pár lety z říše snů, nepokryjí ani z poloviny. Spořicí účet se tak hodí hlavně pro držení peněz, které člověk potřebuje mít rychle po ruce.

Nenechte se inflací nahnat do rizika

Pokud chcete ochránit své peníze před inflací a ideálně je ještě zhodnotit, nemáte jinou možnost než je investovat. Možností je mnoho od nemovitostí, přes akcie a dluhopisy až po komodity a cenné kovy, umění nebo kryptoměny. A především, ale ne výhradně v souvislosti s posledně jmenovanými kryptoměnami je na místě důrazné varování: nežeňte se kvůli inflaci bezhlavě do rizikových investic. Ano, inflace je nejvyšší za dvě desítky let, ale přijít o většinu prostředků kvůli neuvážené investici do některého z krypto tokenů nebo tisíců kryptoměn, digitálního umění NFT nebo rizikových korporátních dluhopisů, kterých je nyní všude plno, by bylo podstatně horší.

Vhodný investiční mix bude záležet na tom, jaká je vaše životní situace, na jak dlouho chcete či můžete investovat, jaká máte očekávání i toleranci rizika. Nemáte-li s investováním zkušenosti a nechcete strávit hodiny a dny studiem, doporučuji se poradit s odborníky, kteří vám sestaví finanční plán, podle něhož se můžete řídit.

Investici rozložte

Kam peníze investovat? Na následujících řádcích čekejte spíše odpověď „jak“. Určitá rizika jsou s investováním spojená vždy, ale vhodným výběrem aktiv, do kterých peníze vložíte, možnost ztráty snižujete. Máte-li peníze na účtu, které chcete investovat, doporučujeme je obzvlášť v případě dynamičtějších aktiv, jako jsou akcie a akciové fondy, rozložit v čase. Není rozumné dát vše na jednu kartu v jednu chvíli. Předejdete tak špatnému načasování, kdyby došlo k náhlému propadu trhu. Pravidelnou investicí toto riziko snížíte.

Pro dynamičtější část portfolia je možné zvolit například globálně zaměřené ETF, indexové fondy, anebo třeba i smíšený fond nebo fond fondů (dle toho, co investorovi dovolí jeho částka vyhrazená pro investování). V případě investora s vyšší částkou v řádech milionů korun by se portfolio dalo doplnit i o některý z fondů kvalifikovaných investorů, kde mnohé z nich jsou schopné garantovat rozumný výnos, případně mohou s akciovou pozicí pracovat ještě o něco flexibilněji než klasické podílové fondy.

Sázka na firmy s pevnými základy

V rámci akciového trhu nadále favorizujeme velké nadnárodní společnosti, které mají dostatečné cashflow a hotovost na přežití případných ekonomických turbulencí, jež by mohly přijít s novými variantami covidu-19. Zajímavý bude nadále i vzhledem k inflaci energetický, výrobní a těžební sektor. Lákavé jsou akcie technologických firem, které ale zkraje roku reagují negativně na obavy z kroků americké centrální banky, která avizuje růst úrokových sazeb, aby bojovala s inflací.

Pro jednorázovou investici je vhodnější určitá kombinace mezi fondy zaměřujícími se na reality (jelikož mají schopnost dobře přenášet současnou inflaci na nájemce a tím si mohou i nadále držet rozumný výnos) a státními dluhopisy, které dnes nakoupíte prostřednictvím takto zaměřených dluhopisových fondů, protože stát pozastavil nákup oblíbených protiinflačních dluhopisů.

Jiří Pech, investiční analytik společnosti Broker Trust

Zdroj: https://www.brokertrust.cz/